Online Etkili Işık Kullanımı Atölyesi

30 yılı aşkın süredir fotoğraf dünyasında çalışan Cenk Gençdiş’in bu özel atölye programı online platformda… Artık Türkiye’nin her yerinden bu programımıza katılabileceksiniz…

Fotoğraf, “photon-ışık” ve “graphus-yazmak/çizmek” kelimelerinin birleşmesinden elde edilen bir birleşik kelimedir. Kelime anlamında olduğu gibi fotoğraf, ışıkla yazma, ışıkla çizme sanatıdır. Işığı etkili kullanan bir fotoğraf gönüllüsünün başarılı, etkili fotoğraflar çekme şansı artacaktır.

Dört oturum süren bu atölye çalışmasında doğal ve yapay ışığın tüm özelliklerini öğrenecek, keyifli ve verimli uygulama çalışmalarıyla, eğlenceli ödevlerle teorik bilgileri hayata geçireceksiniz.

Atölye Tarihleri

26 Ağustos 2020 Çarşamba Başlıyor!
Çarşamba günleri, 20.30-22.00, toplam 4 oturum

Etkili Işık Kullanımı Atölyesi

Atölye Programı

1. Oturum
Işığın özellikleri (yön, kontrast, renk)
White Balance – Beyaz Ayarı
Doğal ve yapay ışık kaynakları: sürekli ışık ve flaş
Konular özel hazırlanan sunum eşliğinde işlenecek ve katılımcılara ödev verilecektir.

2. Oturum
Ödev fotoğraflarının değerlendirilmesi
Pozlama bilgileri, histogram okuma
Pozlama müdahalesi ve bracketing
High key/Low key fotoğraflar
Konular özel hazırlanan sunum eşliğinde işlenecek ve katılımcılara ödev verilecektir.

3. Oturum
Ödev fotoğraflarının değerlendirilmesi
Pozometre-ışıkölçerler
Işık ölçüm sistemleri
Gri Kart Kullanımı ve doğru ölçüm
Enstantane-Diyafram ve Filtre Kullanımı
Konular özel hazırlanan sunum eşliğinde işlenecek ve katılımcılara ödev verilecektir.

4.Oturum
Ödev fotoğraflarının değerlendirilmesi
Işıkla biçim, doku, detay ve hacmi ortaya çıkartma
Özel koşullarda ışık ve pozlama kontrolü
HDR (Yüksek Dinamik Aralığı)

Online Ders İşleyişi Hakkında…

Atölye programımız Windows, Mac, iPad ve Android uyumlu Zoom uygulaması üzerinden canlı yayınla gerçekleşecektir. Bu bir videoyla eğitim programı değildir. Katılımcılarımız eğitmenimizle canlı yayında bu programa katılacaklardır. Kaydınızı yaptırdığınızda sistemin nasıl çalışacağına dair detaylar size mail olarak gönderilecektir. Programı bilgisayar, tablet ya da telefondan izleyebileceksiniz…

Etkili Işık Kullanımı Atölyesi

Atölye Ücreti…

Cenk Gençdiş ile Online Etkili Işık Kullanımı Atölyesi ücreti
% 75 indirimli olarak 150 TL’dir. 
Ücrete teorik eğitim, atölye süresince online danışmanlık, Fototrek & İstanbul Hatırası Katılım Belgesi dahildir. 

Atölyeye Kayıt Olmak İçin…

Seminer programına katılmaya karar verdiğinizde info@fototrek.com adresine bir mail göndermeniz yeterlidir. Size ödeme bilgilerini ve derse katılım bilgilerini ileteceğiz.

Diğer online fotoğraf eğitimlerimizi burada görebilirsiniz…

VİDEOGREN Youtube kanalımıza abone olarak canlı yayınlarımızı izleyebilirsiniz.

6 Comments

 • Sinan AYHAN

  Ustalık, ” işi mükemmel hale getiren küçük detaylardır”. Bu eğitim sırasında işte bu küçük detaylardan epeyce toplama fırsatım oldu.

  Fotoğrafı çekmek için ışık gerekiyor ama doğru ışığı nasıl kullanacağınızı kimse öğretmiyor. Deklanşör, vizör filan bunları öğrenmeden önce ışığın ne olduğunu öğrenmek lazım.

  Şart mı, evet şart. Fotoğraf makinesinin kendinden bile daha elzem bir konu. İşi profesyonel yapmak istiyorsanız zaten bilmeniz gereken bir konu ama hatıra fotoğraflarınız da bile harika çekimler yapmanızı sağlayacak.

  Şöyle ki microstock sitelerine içerik gönderiyordum boş zamanlarımda. Bu eğitimden sonra eski fotoğraflara bakıyorum da nasıl kabul etmişler o fotoğrafları hayret ediyorum. Portfoliodaki fotoğrafları tek tek kaldırıyorum şimdi.

 • Demet Tahmaz Demirağ

  Işığı her yönüyle en ince ayrıntısına kadar öğrendiğimiz, gerçekten seviye atlatacak bir atölye. Cenk hocamın anlatımı, sorularımıza karşı sabrı ve ödevlerdeki yapıcı yorumları ile kendimizi geliştirme fırsatımız oldu. Çok teşekkür ediyorum.

 • Serap Şahin

  Etkili Işık Atölyesine katıldım. Cenk Hoca ile ışığın tüm ayrıntılarını, ödevler ve yorumlar eşliğinde çok keyifli bir atölye geçirdik. Evden ders etkinliğinin keyfi de bir başka oluyor.
  Diğer etkinliklerde görüşmek üzere, çok teşekkürler

 • cem önal

  Fotografa gerçekten zaman ayıracak tüm fotoğrafseverlerin öğrenmesi gereken en önemli konu ışık. Ben bu eğitimi geç aldım ama hakikaten kaliteli bir eğitim aldım. Bence cenk hoca anlatma becerisi en üst düzeyde olan hocalardan biri.

 • Hakan Gökkaya

  Hep bir şeyler bildiğimi sanıyordum, ışığı kullanmanın ne kadar önemli olduğunu fotoğraf çekerken mevcut ışık şartlarının fotoğrafın verdiği duyguyu ne kadar etkilediğini .. ben öğrene bildiğim kadar öğrendim… Başından önyargılı olarak katıldığım online kursların bu kadar canlı geçeceğini beklemiyordum… Sağ olsun Cenk hoca sorduğumuz bütün soruları örnekler ile sıkılmadan cevap vermesi… Gösterdiği sabır az bulunur bir özellik… Hepimiz bir işi çok iyi bilebiliriz ama iş birilerine öğretmeye gelince ” Öğretmeye bu kadar hevesli insanları az rastlarız “

 • Filiz Boğa

  Bu atölyeye katılırken amacım, eksik bilgilerimi gidermekti. Nitekim bir çok ayrıntıyla beraber bilmediğim konularıda öğrenmiş oldum. Programa birebir uyan Cenk Hoca , bıkmadan sorularımıza detaylı cevaplar verdi. Ödev fotoğraflarımıza Cenk Hoca’nın yorum yapması ayrıcalık. Bir çok arkadaş tanımak, takip etmek bu atölyelerin başka artıları. Teşekkür ederim.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *